BBC stáhla žádost o anglické vysílání zpět

Naděje posluchačů na pokračování českého vysílání BBC ještě neumřela. Společnost BBC Radiocom, která vlastní licenci pro vysílání BBC World Service v Česku, se nechala slyšet, že stále hledá možnosti, jak pokračovat v českém vysílání. Řešením by podle ředitele české sekce BBC World Service Víta Koláře mohla být spolupráce s komerční divizí BBC Worldwide za přispění investorů. „Stále přemýšlíme o tom, jestli je možné najít třetí cestu za pomoci BBC Worldwide,“ řekl Kolář ČTK.

BBC oficiálně oznámila plány na zrušení české sekce BBC World Service 24. října. Tento krok je součástí balíku opatření, jejíchž cílem je ušetřit peníze na provoz televizní stanice v oblasti středního východu. Do března příštího roku tak zastaví BBC vysílání v deseti jazycích. Kromě češtiny se jedná o slovenštinu, polštinu, slovinštinu, maďarštinu, bulharštinu, chorvatštinu, řečtinu, kazašštinu a thajštinu. Více v článku BBC má zítra oznámit konec českého vysílání.

Ačkoliv se očekávalo, že tím historie BBC v Česku úplně skončí a českým broadcasterům zůstane lukrativní kmitočtová síť, BBC World Service prostřednictvím ředitele české sekce projevila značný zájem šířit v Česku dále alespoň anglické vysílání. „Nejvyšší vedení BBC má eminentní zájem na tom, abych na našich kmitočtech pokračovali ve vysílání pořadů BBC v angličtině,“ řekl Kolář v říjnu RadioTV. Taková změna ovšem zásadně odporuje současným licenčním podmínkám. „Kdyby tedy přestali vysílat v češtině, mohlo by to být důvodem k odebrání licence,“ uvedl v září předseda RRTV Petr Pospíchal.

Jediným řešením byla žádost o změnu licenčních podmínek, kterou BBC Radiocom coby vlastník licence skutečně podal. O dalším osudu BBC tedy měla rozhodnout RRTV, která by mohla žádost schválit, pokud by RRTV usoudila, že nejde o změnu základní programové specifikace. Podle §21, odst. 3 zákona o rozhlasovém a televizním vysílání totiž … Rada souhlas neudělí pouze tehdy, pokud by změna vedla k neudělení licence na základě veřejného slyšení. … Základní programovou specifikaci nelze měnit …

BBC hledá cestu, jak pokračovat česky

RRTV ovšem v této záležitosti nerozhodne, BBC Radiocom totiž vzala svou žádost o povolení změny licenčních podmínek směrem k anglickému vysílání zpátky. Přestože BBC World Service v současné podobě během několika týdnů skončí, česká redakce stále hledá možnosti, jak přinášet originální program BBC a zároveň poskytovat servis v českém jazyce, jak to vyžaduje její licence. „Dokud nebude vyčerpána tato možnost, nemá cenu pokračovat v jednání, zda vysílat jen v angličtině,“ řekl Kolář ČTK ke stažení své žádosti.

Kolář v této souvislosti zmiňuje možnost spolupráce s komerční divizí BBC Worldwide za přispění finančních investorů. To by pro BBC nemusel být tak velký problém vzhledem k tomu, jak negativní reakce vyvolala informace o ukončení českého vysílání BBC. Našla se řada posluchačů, kteří stanici chtějí osobně podporovat a podobné úmysly údajně vyjádřily i některé silné společnosti.

Česká verze rádia BBC World Service nabízí denně pět hodin vysílání v Češtině, ve zbývajícím čase přebírá program mateřské stanice v Angličtině. V českém jazyce jsou vysílány pořady Dobré ráno s BBC (6:00 – 9:00), Svět o páté (17:00 – 17:30), Interview BBC (17:30 – 18:00) a Svět o šesté (18:00 – 19:00). Podle posledního průzkumu poslechovosti MediaProjekt II.-III.Q 2005 poslouchá BBC v Česku 18 tisíc lidí denně a 32 tisíc posluchačů alespoň jednou týdně. Vít Kolář tato čísla nepovažuje za relevantní. Podle průzkumů, které si BBC nechala zpracovat, posluchá její vysílání alespoň jednou týdně až půl milionu lidí.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .