Popis platforem DAB, DAB+, DRM, DVB-T, DVB-S a DVB-C

Rozhlasové vysílání lze přijímat digitálně v normách DAB a DAB+. V této části si popíšeme i jiné způsoby a možnosti poslechu digitálního rádia na různých přijímačích a s využitím jiných platforem.

Ilustrační foto Shutterstock.com

Ilustrační foto Shutterstock.com

DAB a DAB+ (DAB Plus)

Digital Audio Broadcasting (DAB) je digitální rozhlasová technologie pro plošné vysílání rozhlasových stanic užívaná v několika zemích, především evropských, včetně České republiky. Ve formátech DAB a DAB+ je na světě šířeno více než 1000 rozhlasových stanic a přidaných služeb z 25 zemí. Po průběžných dlouhodobých testech mají nyní i čeští posluchači možnost využít plnohodnotný provoz digitálních rozhlasových multiplexů. Ty u nás provozují především tři společnosti: TELEKO Příbram, RTIcz Plzeň a České Radiokomunikace.

DRM – Digital Radio Mondiale (neplést s Digital Rights Management)

Digital Radio Mondiale (DRM) je digitální náhrada za současné analogové vysílání na středních vlnách. Jedná se o nejmladší standard v oblasti digitálního rozhlasového vysílání. Vysílání v tomto standardu se postupně zavádí v některých částech světa.

DVB-T: Poslech rádia přes televizní terestrické multiplexy

Rozhlasové vysílání je dostupné i v primárně televizním prostředí. I na svém běžném televizním set top boxu podporujícím standard DVB-T máte k dispozici omezenou nabídku rozhlasových stanic. Touto cestou vysílají například vybrané stanice Českého rozhlasu. K dispozici je však i Radio ČAS nebo duchovní Rádio Proglas.

DVB-S: Poslech rádia přes satelit

Satelitní vysílání je primárně vnímáno jako televizní služba, jenomže tímto způsobem se vysílá i rádio. Satelitní rádio může být efektivním způsobem distribuce rozhlasových programů na jednotlivé vysílače. Mnoho stanic působících v FM pásmu tedy souběžně vysílá přes satelit. Díky tomu má průměrný posluchač přes satelit přístup k stovkám atraktivních rádií z Evropy i Asie. Další podrobnosti můžete najít v jiných částech našeho webu.

DVB-C: Digitální rádio přes kabelové sítě

Rozhlasové vysílání v kabelových rozvodech lze šířit jak analogově, tak digitálně. Ani jeden způsob se u většinového posluchače příliš nechytil. Digitální rádio po kabelu lze poslouchat přímo přes set top box nebo moderní televizní přijímač. V nabídce kabelové společnosti obvykle vedle televizních stanic naleznete i několik rádií, které lze tímto způsobem přijímat.

Rádio po kabelu

Jedním ze způsobu příjmu rozhlasového vysílání, s nimž se můžeme setkat i v 21. století je vysílání v rozhlasové nabídce kabelové televize. Můžete jej využít v oblastech, kde není dostatečně kvalitní signál VKV.

....
Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .