Kvóty na slovenských rádiích: domácí hudba zní především pozdě večer

Již několik dnů jsou v platnosti kvóty přikazující slovenským soukromým rádiím hrát minimálně 20 procent slovenské hudby. Většina stanic se s nařízením vyrovnala po svém – domácí hudbu odsouvá do pozdních večerních hodin.

Ilustrační foto Shutterstock.com

Ilustrační foto Shutterstock.com

Většina rádií své denní playlisty výrazně nezměnila

Nové kvóty počítají s významným navýšením podílu domácí produkce. Za slovenskou skladbu se považuje ta, kde alespoň jeden z autorů nebo interpretů má (nebo kdysi měl) trvalý pobyt na území Slovenské republiky. V praxi by každá pátá skladba měla mít něco společného se slovenskými umělci.

Autoři normy pochopitelně počítali i s tím, že se část rádií pokusí kvóty obejít. Z tohoto důvodu zákon nebere v úvahu hudební program mezi půlnoci a šestou hodinou ranní. Do celkového podílu se započítají pouze skladby odvysílané v ranním, denním a večerním vysílání.

Většina stanic ale své denní playlisty výrazně neupravila. Podle monitoringu playlistů na webu Radia.sk se podíl slovenské produkce ve vysílání nejposlouchanějšího slovenského Rádia Expres pohybuje na podobných hodnotách jako před 1. dubnem.

Nejposlouchanější slovenské rádio hraje ve dne 15 procent slovenských písní

Konkrétně – v rádiovém klíčovém vysílacím čase, tedy dopoledne mezi 6:00 a 12:00 hraje Expres v průměru pouze 15 procent slovenských skladeb. Od 12:00 do 18:00 se podíl pohybuje na úrovni 16 procent. Obojí je pod 20procentní hranicí stanovenou zákonem. Největší soukromá stanice dohání deficit pozdě večer, zejména mezi 21:00 a půlnocí.

V průběhu celého dne zařadí Expres do vysílání přibližně 50 slovenských písní. Přibližně polovinu z nich nicméně odvysílá až po deváté večer. Tyto údaje vyplývají z monitoringu playlistů na webu Radia.sk a z následné analýzy, kterou provedli redaktoři Denníku N.

Slovenské stanice, které v minulosti vsadily na domácí hudbu na trhu neuspěly

I z těchto dat vyplývá, že pro komerční stanice je klíčové, aby denní vysílání zůstalo nedotčené. Většina manažerů v soukromých rádiích se domnívá, že posluchači by víc slovenské hudby nepřijali. Zákon nyní předepisuje podíl 20 procent, v příštím roce stoupne počet povinných slovenských písní na 25 procent za den.

Většina českých rádií by s podobně nastavenými kvótami zřejmě neměla problém. Na Slovensku je ale situace jiná. „Domácí hudba“ nemá v tamních rádiích dostatečně silnou tradici. Soukromé stanice, které ji v minulosti většinově hrály, časem změnily formát. Příkladem je Rádio HEY!, které se zaměřovalo výhradně na slovenskou a českou tvorbu. Dnes vysílá pod značkou Anténa Rock Radio a zaměřuje se na mainstream a rockové hity.

Několik dalších soukromých stanic podporujících slovenskou hudbu před lety ukončilo své působení – například Hviezda FM nebo regionální N-Rádio. Příčinou jejich neúspěchu samozřejmě nebylo to, že hrály slovenskou hudbu. I tato zkušenost ale ukazuje, že povinné hudební kvóty nemusí být tím nejlepším řešením.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .
Štítky: