Analogové rozhlasové vysílání (VKV/FM, střední vlny/AM)

Terestrické vysílání na velmi krátkých vlnách případně středních vlnách je nejrozšířenější platformou, přes kterou lze provozovat komerční rozhlasové vysílání. Pokud zakládáte nové rádio za účelem byznysu, je právě tato platforma nejvhodnější. Možnosti vstupu na trh jsou však výrazně omezené, jelikož volných frekvencí s vhodným pokrytím je minimum.

Ilustrační foto Shutterstock.com

Ilustrační foto Shutterstock.com

Proces udělení licence na FM je poměrně komplikovaný

Pokud máte zájem provozovat rozhlasovou stanici analogově na FM nebo AM, musíte absolvovat právně složitý proces udělení licence. Zjednodušeně řečeno se musíte účastnit výběrového řízení pro určitou lokalitu a frekvenci. V rámci tohoto řízení předložíte podrobný projekt nové rozhlasové stanice a v případě úspěchu můžete začít vysílat.

Počítejte ale s tím, že se jedná o otevřené výběrové řízení. Obvykle se o jednu konkrétní FM frekvenci utkají desítky žadatelů. Mnohem vyšší šanci máte, pokud se účastníte řízení o AM frekvenci. Vysílání na středních vlnách je ale ekonomicky náročné a nerentabilní. Můžete sice dosáhnout výrazně většího pokrytí než u FM vysílání, ale poměrně výrazné omezení spočívá v nízké kvalitě zvuku.

Výhody a nevýhody analogového rozhlasového vysílání

+ Dostupnost na všech přijímačích
+ Dosah na 97% potenciálních posluchačů
– Uzavřený trh (na vysílací licenci není právní nárok)
– Omezené pokrytí

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .