Americký veřejnoprávní rozhlas NPR už není dostupný v Evropě přes satelit

Americká veřejnoprávní rozhlasová stanice NPR ještě v prvním týdnu roku 2018 vysílala volně přes satelit na pozici 13 st. východně. Před více než rokem se z kontinentálního trhu v Evropě stáhla i veřejnoprávní televize PBS America, která však v Evropě nabízela pouze dokumenty a nikoliv zpravodajství.

Ilustrační foto Shutterstock.com

Ilustrační foto Shutterstock.com

Rozhlasový program NPR je i nadále dostupný přes internet bez omezení na webu NPR.org. Provozovatel si tedy zřejmě vyhodnotil, že vysílání přes satelit pro něj v Evropě nedává smysl. NPR – National Public Radio – je přitom jednou z mála možností jak být v kontaktu s původním vysíláním z USA. Na evropském trhu sice působí zpravodajské i ekonomické televize CNN, CNBC nebo Bloomberg. Svůj obsah však přizpůsobují světovému publiku a domácí události z USA pokrývají v menší míře než tomu bylo u NPR.

Před více než rokem se z evropského trhu stáhla i televizní stanice PBS America, která byla rovněž volně dostupná přes satelit a šla tedy legálně přijímat i v našich končinách. V roce 2016 však byla přeřazena z evropského do tzv. britského svazku. Příjem v Evropě je sice i nadále teoreticky možný, ale pouze s parabolami větších rozměrů, v ČR nad 150 cm.

Zájemci o americké dění mohou ještě sledovat televizní vysílání Voice of America, které nabízí dokumenty a náučné pořady. Obsah je v tomto případě méně atraktivní, ale může dobře posloužit k procvičení angličtiny. K dispozici je i poměrně atraktivní rozhlasový program VOA1 The Hits, na satelitních přijímačích pod označením VOA Music Mix.

Na evropském trhu působí i americká zpravodajská stanice FOX News, která na domovském trhu patří k nejsledovanějším. Do světa posílá celý svůj program v původní podobě, přičemž reklamy nahrazuje magazínovým obsahem. Oficiálně je přes satelit dostupná pouze pro diváky ve Španělsku, Portugalsku a Itálii. Na českém trhu ji nelze přijímat legální cestou. Většina pořadů FOX News včetně neoficiálního živého streamu je dostupná i přes internet na YouTube.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .