Čeká nás několik zajímavých licenčních řízení o bonitnější kmitočty

rrtv_011_retrospektiva

MAPKY POKRYTÍ UVNITŘ – Zatím poslední zasedání Rady pro rozhlasové a televizní vysílání přineslo velké množství menších kmitočtů zpět pro Rádio Dálnice. Nové kmitočty však do dalšího rozvoje získalo Rádio Haná Olomoucko (Sky Rock), které se tak rozšíří do Svitav, Rock Rádio Gold putuje nově do Jičína a do Lovosic zavítá Kiss 98 FM. Neúspěšně žádalo Rádio Krokodýl, Rádio Blaník, Rádio Rubi, Country Radio, ale i Kiss 98 FM.

Kmitočty z posledního jednání RRTV bychom mohli rozdělit do tří základních kategorií. První RRTV udělila, jelikož nebyly dostatečně bonitní na to, aby kvůli nim muselo být vyhlášeno nové licenční řízení. Druhá skupina je vázaná na už existující rozvysílané frekvence a nelze je udělit jinému provozovateli než tomu, kdo o ně žádá. Poslední skupinou jsou kmitočty, které zatím nebyly uděleny, ale nejsou ani vázané a bude na ně vyhlášeno standardní licenční řízení.

Kmitočty udělené s odůvodněním jako nedostatečně bonitní

Radio Haná OL (Sky Rock) – Svitavy/silo ZZN – ul.Průmyslová 451+55m – 99.7 MHz/100W (zásah 27 392 posluchačů)

Rock Radio Gold – Jičín/ul. U Stadiónu – hotel Start 289+40m – 107.7 MHz/100W (zásah 24 643 posluchačů)

Kiss 98 FM – Lovosice/silo Hampl 147+55m – 97.5 MHz/100W (zásah 30 000 posluchačů)

Kmitočty neudělené, ale vázané na konkrétního žadatele

(Avšak jde o vázané kmitočty ke stávajícím vysílačům, nelze je tedy dle ČTÚ udělit jinému než žádajícímu broadcasterovi)

Country Radio – Pardubice/Polabiny – ul. Bělehradská 379 – 104.1 MHz/100W (zásah 73 853 posluchačů) – vázaná frekvence k 104.1 MHz/200W – Hradec Králové/VZP

Radio Rubi – Brno/Husovice – ul. Míčkova – 96.4 MHz/200 W (zásah 361 980 posluchačů) – vázaná frekvence k 96.4 MHz/200W – Vyškov/Vlčí doly

Kmitočty neudělené, jež budou součástí budoucích licenčních řízení

Radio Krokodýl – Třebíč/U Kostelíčka – Vaňkův vodojem 478+25m – 101.7 MHz/200W (zásah 52 271 posluchačů)

Radio Blaník – Liberec/Vratislavice 435+40m – 107.4 MHz/100W (zásah 99 613 posluchačů)

Kiss 98 FM – Teplice/Boží prst 259+70m – 92.4 MHz/100W (zásah 85 000 posluchačů)

Kiss 98 FM – Děčín/ul. Slovanská 55 (SPŠ) 190+30m – 92.7 MHz/200W (zásah 54 000 posluchačů)

Nový systém přidělování kmitočtů se projevil

Nové hlavní kriterium bonity přidělovaní zkoordinovaných kmitočtů se naplno projevilo v jedenáctém letošním zasedání Rady pro rozhlasové a televizní vysílání. Rozdmýchalo emoce a vášně. Jeho příznivci cílí na lepší efektivitu v přidělování, kdy bonitně malé kmitočty jsou pro broadcastery stejně spíše drahým způsobem jak zasáhnot nemnohé. Bonitnější kmitočty (nad 50 000 posluchačů) pak mají spadat do licenčních řízení, kde má regulátor možnost rozhodnout o jejich přidělení na základě veřejné soutěže.

EXKLUZIVNĚ: Rádio Impuls koordinuje nové kmitočty jako protitah vůči Rádiu Dálnice

Jasní odpůrci této teorie vidí v dvojím metru a přídelech nebonitních kmitočtů problém dalekosáhlého a především nevratného „zasekání éteru“ maličkými kmitočty, někdy jen umě posazených tak, aby buď na periferii měst nebo kombinací několika vysílačů na různých místech zasáhly aglomerace. Už bude jedno, že může jít jen o jednoho broadcastera, či pluralitně nepřínosný, z hlediska formátu prakticky totožný program.

AKTUÁLNĚ: Jedenáct kmitočtů pro Rádio Dálnice a nespokojená Helena Vondráčková

S bonitními frekvencemi, respektive s licenčními řízeními, máme zase takové neblahé zkušenosti, kdy téměř pokaždé některý nespokojený žadatel vede při a zažaluje RRTV čistě z formálních či věcných důvodů kvůli nepřidělení kmitočtu. Spory se táhnou roky, a výsledek je spíše ten, že nakonec žádný projekt nedostane šanci v éteru ukázat co v něm je, uspět. A pokud ano, má právně komplikovanou pozici.

Projednávané kmitočty a mapy pokrytí

Mezi jednookými králem se jistě cítí Radio Haná OL (Sky Rock), které dostalo od RRTV posvěcení rozšířit své pokrytí o Svitavy. Lokální 100W dokrývací kmitočet o nominální frekvenci 99.7 MHz místně lokalizován na silo ZZN v ul. Průmyslová 450+50m bezproblémů pokryje sedmnáctitisícové město a jeho blízké okolí, logicky se pak napojí na již záhy vysílající Moravskou Třebovou 88.7 MHz/100W.

mp_skyrock11

Mapa pokrytí Rádia Haná Olomoucko s programem SkyRock

Síť Rock Radio pomalu kompletuje pokrytí ve východních Čechách. I když spojuje spíš menší města má jistou šanci uspět. Nikde zde totiž nevysílá rocková jednička Radio Beat. Příděl Rock Radia zve Jičín/ul. U Stadiónu – hotel Start 289+40m s parametry 107.7 MHz/100W ERP. Novinka se bude muset vymezovat mezi Pardubicemi 107.8 a Kutnou horou 107.5 MHz, jeho pokrytí příliš neopustí přirozené dopadové plochy Jičínska.

mp_rockradio11

Mapa pokrytí rozhlasové sítě Rock Radio

Poslední z přímo udělených spadá do vínku raketově se rozrůstající sítě kmitočtů kdysi ryze pražského Kiss 98 FM. Pokryté Litoměřicko z kóty Lovosice/silo Hampl 147+55m Kiss-ko jistě potěší, další dva zásadní kmitočty Teplice a Děčín ale půjdou do licenčního řízení, kde je menší šance, že je iniciátor skutečně získá. Nicméně, v zásahu alespoň jedné udělené novinky o parametrech 97.5 MHz a síle 100W jsou města Lovosice, Litoměřice, Terezín, Bohušovice, Třebenice a další.

Více o projednávaných vázaných kmitočtech

Dva kmitočty ze sady neudělených kvůli dostatečné bonitě k licenčnímu řízení by měly být součástí licenčního řízení. Jenže dle stanoviska ČTÚ je nelze udělit jinému než žádajícím broadcasterovi z důvodu vzájemného rušení. Tyto frekvence lze spustit pouze v plně synchronizovaném provozu.

Prvním jasným „adeptem“ je pardubický 100W kmitočet na Polabinách 218+65m, který má svůj vysílající protějšek v Hradci Králové. Obě by měly synchronně sířit signál Country Radia na frekvenci 104.1 MHz. Nový pardubický pak kvalitním signálem vyplňovat především hustou aglomeraci města, posunout kvalitní signál Country radia jižním a východním směrem.

mp_country_6-2011

Mapa pokrytí Country Radia

Druhým takovým kmitočtem je nejbonitnější z celé sady jedenáctého zasedání RRTV, brněnský 96.4 MHz/200W s lokalizací v blízkosti TVp Husovice 242+27m. Tento má protějšek v blízkém Vyškově. Byť se zdá, že dvě terénní vlny by mohly odfiltrovat oba signály do rozumných mezí, skutečnost je taková, že společným  jmenovatelem by byla leda hezká paseka na celé D1. Viz obrázek z výpočetního softwaru RadioMobile 11.0.5. Oba vysílače o nominálu 96.4 MHz by tedy měly do budoucna synchronně sířit signál Radia Rubi, pokud mají být efektivně využity.

radiomobile-kolize_brno-vyskov200wKolize 96,4 FM Brno vs. 96,4 FM Vyškov

Kteří provozovatelé tentokrát neuspěli?

Nepříliš radostným se jedenácté zasedání RRTV stalo pro Kiss 98 FM. Jak jsem již uvedl dříve, kmitočty ve velkých městských aglomeracích Děčína (zásah 54 000 posluchačů) a Teplic (zásah 85 000 posluchačů), byly radou shledány jako dostatečně bonitní k vyhlášení licenčního řízení. To poněkud kazí plány bleskové expanze kdysi ryze pražského Kiss 98 FM do severních Čech. V licenčku budou jeho šance uspět poněkud podlomeny protože je zřejmé, že naturalizovaný program Kiss 98 nemusí být pro severní Čechy natolik unikátní. Děčínská novinka 92.7 MHz/200W je lokalizovaná ve čtvrti Letná/ul. Slovanská 55 (SPŠ) 190+30m. Bezproblémě pokrývá město Děčín, částečně i Jílové a Benešov nad Ploučnicí.

Teplická novinka má větší šanci uspět v šíření, je umístěna v rovinatější krajině, v široké kotlině mezi Krušnými horami a Českým středohořím. Lokalizovat bychom ji mohli na nejvyšším  panelovém domě Teplic, tzv. „Božím prstu“ 259+70m. Zde by radio mělo vysílat na frekvenci 92.4 MHz o síle 100W, šířit svůj program pro města Teplice, Dubí, Krupka, Košťany, Duchcov.

mp_kiss98fm11

Mapa pokrytí rádia Kiss 98 FM

Nová metodika zatím nepomohla ani brněnskému Radiu Krokodýl. Novinkou v Třebíči hodlalo zkompletovat své pokrytí na moravské části kraje Vysočina, logickým způsobem doplnit velkou díru mezi Jihlavou 102.3 FM / Znojmem 96.2 FM / Velkým Meziříčím 89.1 FM. A možná tak dohnat své konkurenty, především lídra poslechovosti Kiss Hády. Na dnešní poměry velice čistý kmitočet 101.7 MHz uvízl tesně na hranici, která ho posílá do licenčního řízení. Teoretický zásah 52 000 posluchačů.

Dvěstěwattový vysílač je koordinací situovám do lokality Vaňkův vodojem Kostelíček 478+25m, kde svůj signál na vrcholu vodojemu šíří Radio Blaník, Kiss Hády a Petrov. Krokodýl se bezesporu zkusí domluvit s oběma broadcastery, podělí o vzniklé náklady, a sdruží se vysíláním do anténního systému Blaníku, kterýmž je dvoujpatro Kathrein se zadní odraznicí. Jak jistě víte, je to pro obě strany vždy lepší řešení, než samostatné ovlivňující se anténní systémy blízko sebe.

mp_krokodyl11

Mapa pokrytí Rádia Krokodýl

Svůj kmitočet bude muset hájit v licenčním řízení i Radio Blaník, které si brousilo zuby na největší město severních Čech, stotisícový Liberec, s cíleným spádovým pokrytím pětačtyřicetitisícového Jablonce nad Nisou. Pro účely dokrytí severních partií republiky si vyhlédlo frekvenci 107.4 MHz o síle 100W s lokalizací mezi obě velká města, stožáru u Vratislavic nad Nisou 435+40m. Úspěšně dotažená koordinace ale kvůli velké bonitě spadla jako mnohé další do licenčního řízení a bude o ni určitě značný zájem i ze strany dalších broadcasterů. Pokud kouknete na kreslenou mapku v Corel Draw, mnoho mezírek v pokrytí Radia Blaník se v české kotlině již nenachází.

mp_blanik11

Mapa pokrytí Rádia Blaník

Autor článku:

Komentáře (6)

  1. Jose

    Tak mne tak napadá, že když tedy bude vypsáno výběrové řízení na 107,4 Liberec-Vratislavice. Tak mimo Blaníku, který to koordinoval, ovšem díky novému systému udělování, tedy nedostal, tak potom by se do takového vypsaného výběrového řízení, samozřejmě mohla přihlásit všechna ta rádia, která se o Liberecko dlouhodobě snaží. Takže především COUNTRY RADIO, které zde už asi tak 3x žádalo a nikdy jim to bohužel nevyšlo a které je zcela jednoznačně nejpožadovanějším rádiem na Liberecku. Pak BONTON, který zde neuspěl a na víc mu byla frekvence 99,7 zaneřáděna vysíláním DD z Jablonce nad Nisou. Potom ROCK RADIO, protože i to sem chtělo a koordinovalo si zde frekvenci, ovšem neuspělo. Tak to by po té mohl být velice, ale velice zajímavý souboj Blaník versus Country rádio versus Bonton versus Rock rádio. Velmi zajímavý. Takže nyní uvidíme, jak to má MMS pod kontrolou, protože pokud to má pod kontrolou, tak se samozřejmě Country rádio nepřihlásí. Ovšem pokud to plně pod kontrolou nemá a je zde alespoň minimum náznaku svobody a demokracie. Tak pak se nejen Country rádio přihlásí. Ale následně to i vyhraje. Takže to by pak mohlo být opravdu velice zajímavé a z toho to hlediska by zase tak špatný nový systém, v podstatě nebyl. Tedy pokud by koordinovaný kmitočet Blaníkem, následně vyhrálo Country rádio nebo Rock rádio nebo Bonton. Nebudu zapírat, že by mne to potěšilo. COUNTRY RADIO by byla jasná výhra a je to styl a vysílání, které zde na Liberecku krutě roky chybí. Rock rádio by přinoslo jakousi, takousi další rockovou hudbu a BONTON, no ten by konečně dostal odškodnění a vyrovnání se za to, co tady Lagardere udělala v součinnosti s RRTV, mafie DD. Takže to by mohlo být velice zajímavé a je tedy v podstatě se na co těšit. Tedy doufat. Takže uvidíme.

  2. Jose

    Dodatečně mě napadlo, že Lagardere by mohlo do výběrové řízení postavit ještě jednu stanici. A to DANCE RADIO. Pokud by se zadařilo, tak by tím zase oni odškodnili Liberecko, za zničení Trianglu, v čemž byli údajně, namočeni. Po DANCE je zde hlad, tak asi druhý největší, ihned po country.

  3. Jose

    Neodpustím si ještě poznámku, jaká rádia by mne potěšila nejvíce, když by se pustila do boje o 107,4 ve Vraťáku. Tak především samozřejmě RADIO 1. Pak velmi ETHNO RADIO. Též OLDIES RADIO. A konec, konců i SAMSON. Ovšem přihlášení zmíněných stanic považuji za nereálné. Ale jejich získání 107,4 by bylo pro Liberecko výhrou a tyto stranice by bylo schopny to tady obohatit něčím, co zde nemáme a přiblížit nás kvalitě FM v Praze.

  4. violista

    Koukám na ty mapy a jsou vedle jak ta jedle … a u nás opět je jako tradičně velké – no víte co :-D Nevím odkud to má tady být pokryté ale je tu mrtvo, doslova Blaníkovská tma :-D Jediná E2 tu řve na plný pecky – to je teda výhra.

    1. Petr Kružík

      Já míním, jsou pro názornost přesné vcelku dost. Nelze přeci kreslit kroužky a pixely na dopadových hranách kopců, v nezaručeném příjmu v nezarušeném okolí. Jediné přesnější by byly generované z výpočetního systému s rušením do stávající sítě. To prvé by ještě šlo, ale mapka by byla na umístění veliká a měla několik MB. To druhé pouze a jen u ČTÚ/RRTV jenž jediná vládne potřebnými databázemi a moduly. Mapky také nemohou reflektovat na reálné, nebo překračující vysílací parametry v užití reálných antén, rovněž pak parametry AS a tuneru strany přijímací. Tím méně, když je AS drátová tkanička položená nějakým směrem v pokoji. Kdykoliv, kdekoliv lze s pořádným vybavením dosáhnout výrazně lepších výsledků. Na to si ale tady hrát nemusíme, ne?!

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .