Čína – velká země plná radioamatérů

radioamaterstarymalyO tom, že Čína má nejvíc internetových uživatelů na zeměkouli, se ví již delší dobu. Co se ví méně, je fakt, že v Číně je také největší počet radioamatérů. S odvoláním na agenturu Reuters o tom napsal Týden.

Celosvětově se odhaduje, že počet radioamatérů je kolem tří milionů. 90 tisíc amatérských radiových operátorů působí v Číně. Na udělování licencí radioamatérům v nejlidnatější zemi světa dohlíží Chinese Radio Sports Association. A počet roste radioamatérů roste.

„Váš signál může zasáhnout egyptské pyramidy, americký Pentagon, prolétnout Kalifornií nebo jakýkoli jiným státem a nakonec skončit v přijímači malé rodiny někde na východě Spojených států,“ říká patnáctiletý Wang Ranning s pekingského Sunny Radio Clubu.

Další radioamatér (první z z pobřežního města Qingdao) Liu Jinsheng oceňuje svobodný pohyb. „Poté, co se Čína otevřela světu, máme povoleno komunikovat s dalšími miliony radioamatérů po celém světě,“ říká. „Nemůžu navázat spojení s lidmi tak jednoduše, jako to lze na internetu. Tady musím spoléhat kromě techniky také na lidi na opačné straně vysílače,“ říká Jinsheng. A dodává, že s vybavením v hodnotě 200 juanů (540 Kč) je tento koníček přístupný skoro každému.

Autor článku:

Komentáře (1)

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .