Petice je výkřik do tmy – bulvár je nezničitelný!

bulvarmalyČeští umělci se rozhodli pustit do boje s českými bulvárními médii. V první řadě jim jde zejména o tiskoviny tohoto typu. Má však tato iniciativa šanci na to, aby udělala díru do světa, nebo jde jen o zoufalý výkřik do tmy, který se chvíli bude v mediálním světě odrážet jako ozvěna, a pak zanikne?

Marku Vašutovi a Michalu Vieweghovi došla trpělivost s barevnými médii, kde fotka bez prádla má větší cenu než zevrubná analýza politické situace. Sepsali petici, v níž vyzvali kolegy, aby začali striktně dodržovat bojkot bulvárních médií. Pod textem se začaly objevovat podpisy známých osobností z kulturní oblasti a akci je věnován dostatečný prostor ve sdělovacích prostředcích. Jaká je šance na úspěch? A čeho vlastně chtějí umělci dosáhnout?

Odpověď na druhou otázku by se dala shrnout do dvou slov – slušné zacházení. „Rebelujícím“ celebritám o nic víc nejde. Jde o zcela legitimní požadavek, jenž „normálním“ lidem přijde víceméně logický a automatický, avšak svět mediálně známých lidí je pohledem přes bulvární sklo více než pokřivený. Nechci zde moralizovat, jen konstatuji aktuální stav věcí.

Odpověď na první otázku může být ještě stručnější a signatáře petice zcela jistě nepotěší – Ne. Tuto válku nelze vyhrát a nic na tom nezmění ani divadelník/senátor Tomáš Töpfer, který chce petici projednat v mediální komisi v Senátu. Celebrit je hrstka – a to se ještě dělí na stálice, rychlokvašky a Karla Gotta. Čtenářů lačných po vykukující bradavce nebo zvracení po bujarém večírku jsou miliony. Bojkot je sice morálním vítězstvím, avšak je potřeba mít na paměti, že každý je nahraditelný. Dá se říct, že na místo Jiřiny Bohdalové čeká zástup hereček třesoucích se na to, kdy se o nich konečně začne psát.

Petice proti bulváru je sice zajímavým počinem, ale bez šance na úspěch. Mnohem pravděpodobnější je fakt, že na této vzpouře vydělá právě osočovaný bulvár. Cest, jak mohou bulvární média v očích veřejnosti zničit pověst jednotlivce nebo kolektivu, je několik. Uvidíme, čím na nás budou v následujících dnech útočit obří titulky v trafikách.

Autor článku:

Komentáře (1)

  1. Rumcajs

    Ta petice je skvělý počin, ale je to jako boj s větrnými mlýny. Když je v české kotlině nejčtenějším periodikem Blesk, což je moc smutné, tak si myslím, že celá petice proti bulváru je bohužel výkřikem do tmy. A bulváru je i na internetu dost, všechny tyto bulvární nechutné plátky vycházejí i v elektronické podobě a mimoto jsou na pavučině i ryze internetové bulvární weby jako například Pikant.cz nebo Bleskově.cz, obojí patří pod Centrum.cz., Odhaleno.cz, Bulvarníplatek.cz a Starmagazin.cz. Bulváry, opět bohužel, byly, jsou a budou a to nejenom u nás, ale i ve světě. A nic s tím nenaděláme ani my a ani ta petice.

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .
Štítky:,