Jaké to je, když jedno rádio končí a druhé začíná?

Zvuk ilustrace, www.sxc.huRozhlasový trh je dynamický a proměnlivý, o tom českém to platí dvojnásobně. Máme za sebou jen necelých dvacet let soukromého vysílání, a nadšení v éteru postupně střídá přeskupování stanic do skupin, s čímž souvisí i změna formátu nebo značek některých rádií. Český posluchač tak měl v posledních letech možnost zažít několik ukončení vysílání, zatím poslední střídání se odehrálo v lednu 2010. Jak to tehdy vypadalo?

Stanice, které nezískaly novou licenci

Rádio Brno Valc, Triangl, Limonádový Joe nebo Presston… to všechno jsou rádia, která v éteru skončila přirozenou cestou. Skončila jim platnost vysílací licence a na jejich frekvencích se objevily jiné projekty. Z hlediska trhu nejde o nic výjimečného, podobný proces byl koncem 90. let poměrně běžný. I tak ale ukončení vysílání těchto stanic zasáhlo tisíce posluchačů a mnoho dalších členů komunity. Vesměs panoval názor, že žádná z těchto stanic si svůj konec „nezasloužila“. Každá nabízela jistou alternativu v rámci rozmanité nabídky rozhlasových stanic 90. let, a každá měla svou posluchačskou základnu. I proto se na tyto stanice vzpomíná s obrovskou dávkou nostalgie protože nezanikly „rukou trhu“, nýbrž šlo o důsledek regulačního opatření.

Podobných stanic, které nezískaly novou licencí bylo pochopitelně víc, namátkou můžeme jmenovat například znojemský Karyon, dále i Radiohrad nebo Rádio Alfa. I přesto lze říct, že naprosté většině vysílatelů z 90. let byly uděleny nové licence, a působí v éteru dodnes, byť ne všichni pod stejnými značkami.

Stanice, které se zařadily do sítí

Druhá kategorie „zaniklých“ rádií souvisí právě s přeskupováním stanic do mediálních skupin a sítí v rámci tržních pravidel. Na českém trhu se vytvořilo několik silných vlastníků rádií, kteří zařadili mnoho existujících stanic do svého portfolia. Nejaktivnější v akvizicích menších stanic je skupina Media Bohemia, která vytváří rodiny rádií pod značkami Fajn, Hit, Rock nebo Blaník. Právě do jejího portfolia se dostalo mnoho nezávislých rádií, které se později začlenily do jedné z multiregionálních sítí a přijaly novou značku. V některých případech došlo jen ke změně hudebního formátu a identifikace, přičemž tvorba programu zůstala i nadále v původním místě (což je příklad rodiny Hitrádií). V jiných případech došlo k přesměrování tvorby programu do dvou produkčních center a zavedení odpojovaných vstupů pro jednotlivé regiony (což je cesta sítě Fajnrádií nebo Rockrádií).

Podobnou cestou se vydala i další silná rozhlasová skupina Radio Investments. Ta se první fázi soustředila na akvizici menších existujících stanic a začlenění do rodiny Kiss rádií, později se soustředila na rozšiřování pokrytí žánrových stanic, které přibrala do svého portfolia. Významného rozšíření se tak dočkalo zejména rockové Rádio Beat, které původně začínalo jako pražské regionální rádio, a později pokrylo významnou část Čech. Nevzdává se ambice rozšířit pokrytí i na Moravě, byť se zde potýká s nedostatkem volných kmitočtů a možných koordinací nových frekvencí. Postupně se podařilo rozšířit i Country rádio. Jen menšinově laděné stanice Spin 96.2 a Rádio 1 zatím zůstávají pouze v rámci Prahy.

hey_sport_webRádio Hey! vzniklo původně ze tří regionálních stanic

Nezanedbatelný počet akvizicí učinila v 90. letech i skupina Lagardére, která si kromě celoplošné stanice Frekvence 1 postupně vybudovala i druhou multiregionální stanici Evropa 2, a to díky kombinací několika akvizicí, a získáváním nových frekvencí a dokrývačů. Podobným způsobem postupovala i poměrně mladá skupina GES (co do aktivit na rozhlasovém trhu), která začala s budováním sítě Hey v roce 2002. Nejprve se soustředila na zisk licencí pro úplně nové stanice v Praze, Brně a Ostravě (Rádio Tón FM, Rádio Špica, Rádio Fajront), aby je ještě před začátkem vysílání začlenila do vznikající sítě rádií Hey. Poté k síti přičlenila i pardubické Rádio Profil a získala licenci po zaniklém rádiu Euro K na Liberecku.

Pamětný konec Rádia Triangl

Všechny tyto změny měly za následek, že část původních rádií buďto skončila pod svým dřívějším názvem, a nebo významně změnila program. Z tohoto důvodu nechala za sebou i část nespokojených posluchačů, kteří se vždy dokázali ozvat. Pamětný je zejména konec jabloneckého Rádia Triangl, které přenechalo svou frekvenci křesťanskému Proglasu s výraznou nevolí. Vyzvalo své posluchače, aby zaplavili Radu pro rozhlasové a televizní vysílání telefonáty a listy, a osazenstvo tohoto rádia udělalo všechno proto, aby v posledních dvou dnech přeladili i ti nejvytrvalejší posluchači.

ČTĚTE VÍCE: Jak vypadal konec Rádia Triangl?

Mírnějším způsobem se s posluchači loučily regionální stanice Limonádový Joe nebo Brno Valc. Vyzvaly své posluchače aby je následovaly na internet. Jelikož ale internet byl před osmi lety ještě poměrně málo rozšířen, nedokázaly si tyto stanice udržet svou posluchačskou základnu, a rozhlasové vysílání dnes tvoří pouze doplněk jejich aktivit.

Nekonečný příběh Rádia Sázava

Co se týče konců, český trh má i jeden unikát. Jedno rádio totiž končilo vysílání hned několikrát v průběhu jednoho roku. Jednalo se o benešovské Rádio Presston a jeho nástupce. Původnímu Rádiu Presston běžnou cestou skončila licence, a Rada pro rozhlasové a televizní vysílání ji udělila společnosti M-Publicity s projektem Rádia Sázava. Později ale došlo k sporu dvou vlastnických skupin uvnitř společnosti a Rádio Sázava nejprve přestalo vysílat, aby později znovu začalo, ale ve dvou „verzích“ na stejné frekvenci. Později se Rádio Sázava odmlčelo úplně, když mu soud zrušil licenci, ale tu RRTV udělila stejné společnosti s novým projektem Rádia Nový Preston. I to se po několika měsících odmlčelo, nicméně spory o benešovskou frekvenci 89.3 MHz i nadále pokračují.

VÍCE INFORMACÍ:
Rádio Sázava – podrobný vývoj celé kauzy
Nekonečný příběh rádií Sázava a Nový Preston pokračuje i v roce 2009

danceradio-odpocet2Odpočet před startem Dance rádia

Konec Rádia DJ a start Dance rádia

Zatím poslední konec a nový začátek se uskutečnil letos v lednu, kdy menšinové Rádio DJ uvolnilo místo v pražském éteru tanečnímu Dance rádiu. To posluchači znali pouze díky internetu. Zajímavostí je fakt, že obě stanice se formálně vystřídaly v rámci jedné mediální skupiny, i když mají rozdílného provozovatele. Konec Rádia DJ proběhl bez výraznějšího mediálního ohlasu, skupina Lagardere o něm do poslední chvíle oficiálně neinformovala, posluchači se však o ukončení této značky dozvěděli přímo z vysílání.

DALŠÍ INFORMACE: Poslechněte si jak vypadal konec Rádia DJ

Autor článku:

Komentáře (2)

  1. Jose

    Hm… Několik drobných poznámek. Ano. Konec Trianglu byl pamětný… Možná by se slušilo i připomenout konec Wave na FM, ten také stál za to. I když stanice dál působí na netu a v DVB. Ale to ostatně na netu působí dál i Limonádový Joe a i Sázava. Ale zaujala mne jiná věc a to tato, cituji: ,,Rádio Brno Valc, Triangl, Limonádový Joe nebo Presston… to všechno jsou rádia, která v éteru skončila přirozenou cestou. Skončila jim platnost vysílací licence …“ Hm… Všichni víme, že 2013 konční licence stanicím IMPULS a FREKVENCE 1. Doufám tedy, že také skončí přirozenou cestou, protože jim vyprší platná licence a opustí frekvence,. které mají a na ně bude vypsáno výběrové řízení, tak jako tomu bylo na Slovensku, když vypršely tamní licence… Ale ono tomu tak v Čechách nebude, že ? Ono to mu bude jinak… Všichni víme, že rudá verbež, která tady ovládá rozhlasové vysílání si na půdě parlamentu odhlasovala, že se licence těmto stanicím prodlouží, na výsměch všem zákonům o rozhlasovém vysílání a pro srandu všem licencím, až do roku 2025, pokud přistoupí tyto stanice k závazku, že po roce 2025, přejdou automaticky, na vysílání v DAB+. Pravda zatím k tomuto přistoupily, ze všech stanic, co zde máme, jediné stanice a to tzv. Rock Radia od firmy Media Bohemia. Ale pochybuji, že Impuls nebo Frekvence 1 v roce 2013 přestanou vysílat a jejich vysílače, obdrží někdo kvalitnější a žádanější, třeba Beat nebo Country rádio.

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .